Czyli popularnie znane pod nazwą KLIMATYZACJA. Pompy ciepła powietrzne są coraz chętniej używane do ogrzewania pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej: biura, sklepy, hale.
Ogólnie różna, w zależności od jednostek, w tych lepszych możemy się spodziewać COP- ok 4,5 i sezonowej sprawności SCOP ok 3,8
Proste monobloki działające w trybie on-off od temperatury powietrza ok 5oC, praktycznie bez żadnej logiki pracy. Jeśli chodzi o ogrzewanie c.w.u. to zazwyczaj jest zbiornik z wbudowaną sprężarką i kanałami powietrznymi wyprowadzonymi przez ścianę.
Niestety dla klientów którzy są często nieświadomymi biorcami w rękach "specjalistów" - takie pompy są dość często oferowane. Pomimo, że nazwa pompa ciepła jest taka sama dla obydwu, zasada działania jest po prostu inna.
Czyli, załóżmy, że pompa ma 10kW i jest dobrana na temperaturę biwalentną -13oC, a więc jeśli będzie -13oC będzie miała ona 10kW , przy 0oC 12kW, przy +13oC, jeszcze więcej, a potrzeba jest znacznie mniejsza. A więc:
Moc pompy modulowana jest w zakresie 30-100%, co znacznie poprawia jej regulację i energooszczędność. Nie ma dużego prądu rozruchu, a zakładając odpowiedni dobór, właściwą pojemność wodną instalacji i brak błędów po stronie hydraulicznej- nie ma problemów z taktowaniem.
Ale to też nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów...
Stosunkowo umiarkowane zimy, rozwój technologii i dostępność rozwiązania spowodowała iż są one najczęściej montowane w Polsce. Największą wadą jest lokalizacja agregatu zewnętrznego, która czasem bywa kłopotliwa, gdyż z agregatu należy odprowadzić skropliny, nie stanowi on elementu reprezentacyjnego i generuje jakiś hałas, w związku z czym odległość zarówno do granicy działki jak i okien, powinna być odpowiednia. Pomimo tego, że przy temperaturach bliskich obliczeniowym (-20oC) i przy wysokich wilgotnościach powietrza ich współczynnik sprawności mocno spada, ich sprawność sezonowa jest w zasadzie taka sama jak pomp gruntowych, a koszty inwestycyjne są znacznie niższe.
Ich dolnym źródłem jest woda ze zbiorników, cieków wodnych, lub wód podpowierzchniowych. Ze względu na dostępność i zawiłe prawo wodne w Polsce, ilość montowanych pomp tego typu jest marginalna.
Przez długi okres czasu były najczęściej montowanymi pompami ciepła w Polsce. W 2016 roku nastąpił przełom i od tego czasu coraz bardziej ustępują powietrznym pompom ciepła. Ich zaletami są stabilne warunki pracy, które panują w gruncie na określonej głębokości oraz brak agregatu, który zawsze wytwarza jakieś drgania (hałas). W obiegu mamy najczęściej solankę, która przepływa przez kolektor wymienia ciepło. Długość i głębokość kolektora należy dobrze policzyć, gdyż w przypadku zbyt małego kolektora możliwe jest zamarznięcie źródła, a proces odmarzania jest długotrwały i kłopotliwy. Ograniczeniem jest przede wszystkim cena i wielkość działki, która w nowym budownictwie developerskim zwykle jest niewystarczająca.
Odwiedź nas
SPRZEDAŻ
Sprzedaż kostki brukarskiej
Sprzedaż płyt tarasowych
Sprzedaż elementów małej architektury
Sprzedaż klimatyzatorów, materiałów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych
USŁUGI
Montaż klimatyzacji
Montaż pomp ciepła
Montaż rekuperacji - wentylacja
Serwis klimatyzacji, pomp ciepła, central wentylacyjnych
Doradztwo techniczne, kierowanie budową, nadzory