Pompy ciepła powietrzne - podział i charakterystyka:

Pompy powietrze-powietrze

Zalety:

  • Niskie koszty inwestycyjne. Gdy budynek i tak ma być wyposażony w klimatyzację - koszty które dodatkowo trzeba ponieść aby klimatyzacja mogła być jedynym źródłem ogrzewania są marginalne: w przypadku systemu split/ multisplit- to pakiet zimowy (grzałka karteru sprężarki), a przypadku  systemów VRV - elementy systemu 3-rurowego (skrzynka z wymiennikiem większa instalacja, przystosowany agregat).
  • Szybkość działania. W zasadzie czas od włączenia urządzenia do uzyskania odpowiedniej temperatury jest mierzony w minutach. Ogrzewane jest powietrze a nie przegrody budowlane. Dzięki temu możliwe jest ustawienie precyzyjnie harmnogramu pracy i ustabilizowaniu temperatury z wyprzedzeniem, przed przyjściem pracowników.

 

Problemy:

  • Chłodniejsze przegrody, co ma dość duży wpływ na odczuwanie ciepła
  • Doprowadzenie ciepła do łazienek, wc, pomieszczeń socjalnych itp. 
  • System przygotowania c.w.u. 
  • Głośność pracy

 

Sprawność:

Ogólnie różna, w zależności od jednostek, w tych lepszych możemy się spodziewać COP- ok 4,5 i sezonowej sprawności SCOP ok 3,8

Pompy powietrze-Woda

 

do ogrzewania basenów i cwu

Proste monobloki działające w trybie on-off od temperatury powietrza ok 5oC, praktycznie bez żadnej logiki pracy. Jeśli chodzi o ogrzewanie c.w.u. to zazwyczaj jest zbiornik z wbudowaną sprężarką i kanałami powietrznymi wyprowadzonymi przez ścianę.

do ogrzewania domów tzw. on-off-owe.

Niestety dla klientów którzy są często nieświadomymi biorcami w rękach "specjalistów" - takie pompy są dość często oferowane. Pomimo, że nazwa pompa ciepła jest taka sama dla obydwu, zasada działania jest po prostu inna.

Czyli, załóżmy, że pompa ma 10kW i jest dobrana na temperaturę biwalentną -13oC, a więc jeśli będzie -13oC będzie miała ona 10kW , przy 0oC 12kW, przy +13oC, jeszcze więcej, a potrzeba jest znacznie mniejsza.  A więc:

  • choć jest tańsza, wymaga zastosowania zbiornika buforowego o dużej pojemności, generującego oczywiste straty ciepła.
  • te pompy nie posiadają zmyślnej automatyki, nie spotykamy też on-off-owych pomp, które mają licznik włączeń, a od ilości załączeń zależy żywotność sprężarki, wynosząca ok 100 000 cykli (za duża pompa będzie taktowała- przy dobrze dobranej pompie w sezonie tych włączeń może być 2 000, przy źle dobranej pompie/instalacji może być 10 000)
  • duży prąd rozruchu przy włączeniu urządzenia

 

do ogrzewania domów- POMPY INWERTEROWE.

Moc pompy modulowana jest w zakresie 30-100%, co znacznie poprawia jej regulację i energooszczędność. Nie ma dużego prądu rozruchu, a zakładając odpowiedni dobór, właściwą pojemność wodną instalacji i brak błędów po stronie hydraulicznej- nie ma problemów z taktowaniem.

Ale to też nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów...

 

Podział w zależności od rodzaju źródła :

Klimatyzacja, Wentylacja i Rekuperacja, Pompy ciepła, Fotowoltaika, Tarasy i nawierzchnie z kostki brukowej

POMPY CIEPŁA  -CHARAKTERYSTYKA -DOBÓR

26 marca 2024

 Pompy powietrzne 

Stosunkowo umiarkowane zimy, rozwój technologii i dostępność rozwiązania spowodowała iż są one najczęściej montowane w Polsce.  Największą wadą jest lokalizacja agregatu zewnętrznego, która czasem bywa kłopotliwa, gdyż z agregatu należy odprowadzić skropliny, nie stanowi on elementu reprezentacyjnego i generuje jakiś hałas, w związku z czym odległość zarówno do granicy działki jak i okien, powinna być odpowiednia. Pomimo tego, że przy temperaturach bliskich obliczeniowym (-20oC) i przy wysokich wilgotnościach powietrza ich współczynnik sprawności mocno spada, ich sprawność sezonowa jest w zasadzie taka sama jak pomp gruntowych, a koszty inwestycyjne są znacznie niższe.

 Pompy ciepła wodne 

Ich dolnym źródłem jest woda ze zbiorników, cieków wodnych, lub wód podpowierzchniowych. Ze względu na dostępność i zawiłe prawo wodne w Polsce, ilość montowanych pomp tego typu jest marginalna.

 Pompy ciepła gruntowe

Przez długi okres czasu były najczęściej montowanymi pompami ciepła w Polsce. W 2016 roku nastąpił przełom i od tego czasu coraz bardziej ustępują powietrznym pompom ciepła. Ich zaletami są stabilne warunki pracy, które panują w gruncie na określonej głębokości oraz brak agregatu, który zawsze wytwarza jakieś drgania (hałas). W obiegu mamy najczęściej solankę, która przepływa przez kolektor wymienia ciepło. Długość i głębokość kolektora należy dobrze policzyć, gdyż w przypadku zbyt małego kolektora możliwe jest zamarznięcie źródła, a proces odmarzania jest długotrwały i kłopotliwy.  Ograniczeniem jest przede wszystkim cena i wielkość działki, która w nowym budownictwie developerskim zwykle jest niewystarczająca.

 

 

 

 

KONTAKT

 +48 602 405 002

 biuro@tektonos.pl

ul. Modlińska 340
    03-152 Warszawa

NIP 952 185 96 17

Odwiedź nas

SPRZEDAŻ

Sprzedaż kostki brukarskiej

Sprzedaż płyt tarasowych

Sprzedaż elementów małej architektury

Sprzedaż klimatyzatorów, materiałów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych

USŁUGI

Montaż klimatyzacji

Montaż pomp ciepła

Montaż rekuperacji - wentylacja 

Serwis klimatyzacji, pomp ciepła, central wentylacyjnych

Doradztwo techniczne, kierowanie budową, nadzory