POMPA CIEPŁA TO URZĄDZENIE, KTÓRE POMPUJE CIEPŁO Z MIEJSCA O NIŻSZEJ TEMPERATURZE DO MIEJSCA O WYŻSZEJ TEMPERATURZE KOSZTEM ENERGII POTRZEBNEJ DO ZMIANY CIŚNIENIA.
DO CAŁEGO PROCESU NASZA POMPA CIEPŁA WYKORZYSTUJE ZJAWISKA PRZEMIANY FAZOWEJ (CIECZ/GAZ) I KIERUNEK ODDAWANIA CIEPŁA.
Ilość energii którą ma 1kg wody w zależności od temperatury i stanu skupienia.
Sprężarka, układ freonowy znajdują się w jednostce zewnętrznej, a układ wodny w całości wewnątrz budynku.
Brak możliwości zamarzania, czynnikiem grzewczym może być woda, która ma lepsze właściwości w przekazywaniu ciepła.
Zastosowanie głównie w nowym budownictwie jednorodzinnnym, przy montażu wymagane są uprawnienia f-gazowe, przy montowaniu większych jednostek na gaz R410a, instalacja wymaga zgłoszenia do CRO (Centralny Rejestr Operatorów) i okresowej kontroli.
Niższy koszt urządzenia.
Sprężarka, układ freonowy i układ "wodny" znajdują się w jednostce zewnętrznej.
Ze względu na możliwość zamarzania przy zaniku napięcia, rzadko wykorzystuje się w tych układach wodę, częściej jest to mieszanina glikolu etylenowego (+ tańszy, + mniejsza lepkość, - silnie trujący) lub propylenowego ( -droższy, - większa lepkość, + nie toksyczny). Duża lepkość niestety obniża parametry sprawności przekazywania ciepła.
Stosowane są w większych instalacjach, w budynkach użyteczności publicznej, domach jednorodzinnych (brak konieczności posiadania uprawnień f-gazowych)
Dzięki wykorzystaniu w monoblokach czynnika R290 (propan) mamy możliwość osiągnięcia wyższych parametrów. Wykorzystanie przy modernizacjach systemu.
Niższy koszt montażu.
Pompy ciepła gruntowe - do 2016r. były najczęściej montowanymi pompami w Polsce. Później coraz bardziej ustępują powietrznym pompom ciepła. Ich podstawową zaletą są stabilne warunki pracy pompy, które panują w gruncie na określonej głębokości. W obiegu mamy najczęściej solankę, która przepływa przez kolektor i nagrzewa się. Długość i głębokość kolektora należy dobrze policzyć, gdyż w przypadku za małego kolektora możliwe jest zamarznięcie źródła, a proces odmarzania jest bardzo długotrwały i kłopotliwy.
Pompy ciepła wodne - ich dolnym źródłem jest woda ze zbiorników i cieków wodnych, lub podpowierzchniowych, ze względu na dostępność i zawiłe prawo wodne w Polsce ilość montowanych pomp tego typu jest marginalna.
Pompy powietrzne - stosunkowo umiarkowane zimy, rozwój technologii i dostępność rozwiązania spowodowała iż są one najczęściej montowane w Polsce. Największą wadą jest lokalizacja agregatu zewnętrznego, która często jest kłopotliwa.
Parownik - zlokalizowany w jednostce zewnętrznej, czynnik, który wpływa ogrzewa się od powietrza i następuje parowanie czynnika.
Sprężarka - w jednostce zewnętrznej, czynnik w postaci pary spręża się, w całym procesie następuje duży wzrost temperatury pary.
Skraplacz - najczęściej wewnątrz budynku, jest podłączony do układu c.o. Wpływająca para o wysokiej temperaturze oddaje ciepło instalacji c.o., następuje wykroplenie pary całkowicie do cieczy.
Zawór rozprężny - czynnik w fazie ciekłej rozpręża czynnik, procesowi towarzyszy spadek temperatury po którym jesteśmy na początku obiegu, przed parownikiem.
Bufor czy brak buforu...
Sam bufor wpięty w instalację, przede wszystkim generuje nam straty ciepła - jest to bańka pojemnościowa ogrzewająca z reguły kotłownię. Jest niekiedy potrzebna i konieczna, a niekiedy zbyteczna i należy dążyć raczej do tego, by jej unikać.
Jest konieczny gdy:
- mamy małą pojemność wodną - instalacje grzejnikowe/
- wybrana pompa działa w trybie on/off (nie jest inwerterowa)
- na instalacji montujemy siłowniki (umówmy się w instalacjach podłogowych stosowanie siłowników jest zbyteczne, drogie i nigdy nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów)
- część instalacji latem wykorzystujemy do chłodzenia
- dodatkowe źródło grzania (kominek z płaszczem wodnym, kocioł)
... czyli w 90% nowych budynków, 100% podłogówka jesteśmy w stanie całkowicie ominąć ten temat.
+48 799 000 644
Skontaktuj się z nami i uzyskaj bezpłatnie wycenę,
przeanalizujemy razem Twoje potrzeby i możliwości techniczne rozwiązań.
Służymy naszym doświadczeniem i wiedzą.
Pompy ciepła Legionowo, Pompy ciepła Białołęka:
Odwiedź nas
SPRZEDAŻ
Sprzedaż kostki brukarskiej
Sprzedaż płyt tarasowych
Sprzedaż elementów małej architektury
Sprzedaż klimatyzatorów, materiałów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych
USŁUGI
Montaż klimatyzacji
Montaż pomp ciepła
Montaż rekuperacji - wentylacja
Serwis klimatyzacji, pomp ciepła, central wentylacyjnych
Doradztwo techniczne, kierowanie budową, nadzory